Havuz İzolasyon Uygulama Sistemleri

Havuz Yalıtımı

Havuz yalıtımı, özelikle yaz aylarında çoluk çocuk herkesin kullandığı havuzların, su sızıntısını önlemek adına çok gereklidir. Su sızıntısının yanı sıra suyun kirlenmemesi de bu sayede sağlanmaktadır. Büyük ve küçük ölçekli havuzların dolması belirli bir zaman istediği için, izolasyon önemli olmaktadır.

Su depoları ile aynı mantıkta yapılan yalıtım işlemi, tasarruf etmek için kullanılan bir metottur. Bir taraftan dolan, diğer taraftan boşalan bir alanı doldurmak zor olacağı için, yalıtıma önem vermek gerekir.

Yüzme havuzlarında kullanılan suyun steril hale gelmesi zaman almaktadır. Direkt olarak şebekeden gelen su havuza aktarılmamaktadır. Farklı işlemlerden geçen suyun, havuz yalıtımı olmaması nedeniyle sızması veya dışarıya akması iyi olmamaktadır. Kullanılan suyun miktarı arttıkça, enerjiden tasarruf sağlanamaz.

Bu yüzden havuz izolasyonu konusuna önem vermek gerekir. Havuzun dinlenme zamanlarında bu işlemi yapmak teknik olarak doğru olacaktır. Belirli bir bütçe ile steril hale getirilen suyun, havuzdan başka bir yere sızması, bütçeyi zora sokacaktır.

Bu ister büyük sitelerin havuzu olsun, ister kamu kurum ve kuruluşlarının havuzu olsun, yalıtıma öncelik verilmesini gerektirir. Büyük otellerin, pansiyonların vb. dinlenme tesislerinin havuzları için de aynı anlayış gerekir.

Havuz Yalıtımının Faydaları

Havuz yalıtımının faydaları arasında ilk göze çarpan su tasarrufudur. Su tasarrufundan kasıt, özel olarak temizlenen ve steril halde havuza aktarılan sudan bahsedilmektedir. Kaynaktan gelen suyun birkaç önemli işlemden sonra havuza aktarıldığından bahsetmiştik.

Eğer havuzunuzda sızıntı varsa, belirli bir maliyetle temizlenen suyun boşa aktığı anlamı çıkar. Sürekli olarak su takviyesi yapmak ve su sızıntısına çare bulmamak, havuzun ısı değerini de sürekli etkileyecektir.

Bu açıdan havuz yalıtımı çok önemlidir. Ayrıca havuzdaki birikmiş suyun basıncından dolayı, suyun sadece havuzdan dışarı akacağı düşünülür. Ancak durum böyle değildir. Ters yönde akıntı veya sızma olursa, havuzdaki steril suyun sağlık değerleri de düşer. Bu da direkt olarak insanları sağlığının tehlikeye girmesi anlamı taşır.

Havuz yalıtımı bu nedenlerle, dikkat edilmesi gereken bir işlemdir. Zaman ve maliyet olarak, insan sağlığından daha önemli olmamalıdır. Deneyim sahibi bir firma ile havuz yalıtımı konusunda anlaşmalısınız. Aynı problemleri bir daha yaşamamak için işinin ehli kadrolara güvenmelisiniz.

Menü